Informacja dotycząca możliwości przekształcenia WU we własność

Warszawa, dn. 23.08.2017 r.

SZANOWNI MIESZKAŃCY SBM „EC SIEKIERKI”

INFORMACJA
o możliwości przekształceniu prawa wieczystego użytkowania w prawo własności gruntów SBM „Ec Siekierki
”

Od kilku lat w odniesieniu do nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste funkcjonuje ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, która reguluje zasady takiego przekształcenia. Ustawa zezwala na udzielenie bonifikaty w ponoszeniu opłat za uzyskanie takiego przekształcenia po podjęciu odpowiednich uchwał przez organy samorządu terytorialnego.
W dniu 8 czerwca 2017 r. Rada M. St. Warszawy podjęła Uchwałę nr L/1217/2017 w sprawie określenia warunków udzielania bonifikat i wysokości stawek procentowych od opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości dla osób fizycznych i spółdzielni mieszkaniowych. Powyższa Uchwała, która weszła w życie 4 lipca 2017 r. zawiera zapis, który stanowi:
„Wyraża się zgodę na udzielenie 95 % bonifikaty osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi lub garażami”.
Jest to kluczowy zapis Uchwały Rady M. St. Warszawy, który oznacza, że dla SBM „Ec Siekierki” pojawiła się możliwość zmiany prawa wieczystego użytkowania gruntów w obu nieruchomościach Spółdzielni tj. na Osiedlu Melomanów i Wolica poprzez przekształcenie go w prawo własności. Spółdzielnia jako użytkownik wieczysty oraz osoby, które wyodrębniły swoje lokale, jako współużytkownicy wieczyści, wiedzą jak wygląda sytuacja ustalania opłat za wieczyste użytkowanie i szacowania wartości gruntów przez M. St. Warszawy.
W zeszłym roku grunt na Osiedlu Melomanów został wyceniony na kwotę 2 500 zł/m2. Wskutek takiej wyceny opłata z tytułu użytkowania wieczystego może wzrosnąć blisko 3,5 krotnie, a z początkiem 2019 r. może okazać się, że zmuszeni będziemy płacić miesięcznie 1,95 zł/m2 powierzchni użytkowej lokalu. Złożyliśmy w tej sprawie sprzeciw do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, jednakże ewentualne obniżenie wartości gruntu nie będzie bardzo duże. Obowiązujące w tej kwestii „chore” przepisy są bezwzględne. Nawet operat wykonany przez Spółdzielnię dla potrzeb SKO, wycenia grunt Osiedla Melomanów na 1 900 zł/m2. Decyduje lokalizacja, jesteśmy położeni bardzo blisko centrum Warszawy, a w ostatnich latach ceny gruntów stale rosną.
W nieruchomości Wolica mamy trochę inną sytuację. Ostatnie przeszacowanie miało miejsce w 2014 roku, a grunt został wtedy wyceniony na 1 300 zł/m2. Generalnie ceny gruntów na Ursynowie są niższe, ale obecnie kształtują się na poziomie 1 500 – 1 700 zł/m2, więc dalsze podwyżki opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu są nieuniknione.
Uchwalona 95% bonifikata wydaje się być bardzo wysoką zniżką, zachęcającą do podjęcia próby przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku nieruchomości gruntowych mamy do czynienia generalnie z bardzo wysokimi kwotami. Grunt Osiedla Melomanów według wskazanej powyżej wyceny Miasta st. Warszawy ma wartość ok. 50 mln zł. Tylko 5% od tej kwoty to wartość 2,5 mln zł, a to ogromna suma.
Wysokość opłaty należnej za przekształcenie wylicza Urząd Dzielnicy, do którego składa się wniosek o przekształcenie. Sposób wyliczenia wysokości takiej opłaty jest stosunkowo skomplikowany. Nie wchodząc w szczegóły należy stwierdzić, że podstawą do wyliczenia wysokości opłaty jest wartość nieruchomości określona nie wcześniej niż w okresie ostatnich dwóch lat przed dniem złożenia wniosku o przekształcenie.
Następna kwestia to fakt, że zastosowanie 95% bonifikaty dotyczy tylko lokali mieszkalnych i garaży. Lokale użytkowe nie są objęte bonifikatą, nie jest też pewne że przysługuje ona lokalom mieszkalnym,
w których zarejestrowana jest działalność gospodarcza. Oznacza to, że przekształcenie prawa wieczystego współużytkowania we współwłasność będzie dla tych lokali znacznie droższe.
Kolejny problem, to pytanie kiedy Urzędy dokonają czynności przekształcenia i wydadzą decyzje, które będziemy następnie akceptować. Wiemy, że przygotowany jest rządowy projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów. Przekształcenie z mocy ustawy będzie mniej korzystne dla lokali mieszkalnych i garaży, gdyż tzw. opłatę przekształceniową trzeba będzie wnosić przez 20 lat, w przypadku lokali mieszkalnych i 33 lata w przypadku lokali użytkowych. Jej wysokość będzie równa ostatniej opłacie z tytułu wieczystego użytkowania gruntów i podlegać będzie waloryzacji. Trzeba brać pod uwagę, że to na razie projekt ustawy, który w procesie legislacyjnym może podlegać dalszym zmianom. Nie jest też wiadome, kiedy ustawa wejdzie w życie, obecnie termin ten określany jest na koniec br. lub początek przyszłego, ale podkreślić należy, że pierwotnie ustawa miała obowiązywać już od początku 2017 roku.
Z ewentualnym przekształceniem na mocy uchwały L/1217/2017 Rady m. st. Warszawy wiąże się kolejna niedogodność dla właścicieli praw do lokali. Zmiana dotychczasowego sposobu korzystania lub zbycie nieruchomości w okresie 5 lat licząc od dnia przekształcenia, dokonane na rzecz innej osoby niż osoba bliska, jest równoznaczne z koniecznością zwrotu udzielonej bonifikaty przez sprzedającego.
Uprawnionym do złożenia wniosku jest współużytkownik wieczysty danej nieruchomości, który posiada ponad 50% udziałów w tym prawie. W przypadku obu nieruchomości, Osiedla Melomanów i Wolica, SBM „Ec Siekierki” posiada większościowe udziały w prawie wieczystego użytkowania gruntu, może więc samodzielnie złożyć wnioski o przekształcenie. Zaznaczyć należy, że przekształceniem prawa użytkowania wieczystego we własność, może być objęta tylko cała nieruchomość. Urząd rozpatrujący wniosek Spółdzielni, zawiadomi wszystkich innych współużytkowników wieczystych, a więc właścicieli lokali wyodrębnionych, o wszczętym postępowaniu przekształceniowym. Każdy z właścicieli lokali ma prawo zgłoszenia sprzeciwu, w przypadku gdyby takie przekształcenie nie było zgodne z jego interesem. Wystarczy jeden złożony sprzeciw w sprawie przekształcenia prawa w danej nieruchomości, a urząd rozpatrujący wniosek zawiesi całe postępowanie. Tak więc, wszystkie uwarunkowania formalno-prawne są bardzo skomplikowane, a trudności potęguje dodatkowo fakt, że w warszawskich urzędach przekształcenia z wniosków spółdzielni mieszkaniowych nie były dotychczas prowadzone.
Złożoność sytuacji i wskazane powyżej problemy sprawiają, że Rada Nadzorcza i Zarząd szczegółowo analizowały dalsze działania. Zdecydowaliśmy, że należy podjąć prace nad przygotowaniem nieruchomości Spółdzielni do ewentualnego przekształcenia prawa wieczystego użytkowania we własność. Przygotujemy stosowne wnioski, oszacujemy we własnym zakresie wysokość opłaty za przekształcenie posiłkując się biegłym rzeczoznawcą i będziemy analizować sposoby sfinansowania takiego przekształcenia, w przypadku gdyby doszło ono do skutku, bo jak zaznaczono, pomimo 95% bonifikaty, w grę wchodzą wysokie kwoty.
Szczególnie ważną kwestią jest wysokość opłaty za przekształcenie dla każdego lokalu i sposób jej zapłaty. Wspomniana współpraca z rzeczoznawcą, pozwoli na stosunkowo dokładne oszacowanie wysokości opłat, ale będą to w dalszym ciągu szacunki, których poprawność zweryfikują ostatecznie wyliczenia urzędu. Będziemy na bieżąco informować mieszkańców obu nieruchomości SBM „Ec Siekierki” o wynikach naszych prac, prowadzonych wspólnie z Radą Nadzorczą Spółdzielni, oraz o planowanych działaniach. Zdajemy sobie sprawę, że kwestia przekształcenia wieczystego użytkowania we własność jest bardzo skomplikowana. We wszystkich spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych budzi ona szereg wątpliwości i dyskusji. Pomimo tego postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na Państwa ewentualne pytania i objaśniać podnoszone kwestie i problemy. Z uwagi na złożoność materii przekształceń prosimy o zadawanie pytań pocztą elektroniczną na adres: administracja@sbmec.pl. Odpowiedzi byłyby kierowane bezpośrednio do osób zadających pytania, oraz umieszczane na stronie internetowej Spółdzielni dla wiadomości innych mieszkańców, oczywiście bez podawania danych osobowych.

Z poważaniem
Zarząd SBM „Ec Siekierki”


 

 

 

Administracja SBM EC Siekierki Warszawa, ul. Melomanów 8
godziny pracy: poniedziałek, środa 9.00 - 17.00   |   wtorek, czwartek, piątek 7.00 - 15.00